Jak powinna dbać o siebie kobieta w ciąży?

Ciąża to bardzo szczególny czas dla kobiety, w którym jej ciało się zmienia i wymaga odpowiedniej troski. Każda kobieta w ciąży powinna bardzo dbać o siebie na wielu płaszczyznach, aby przede wszystkim wspomagać również prawidłowy rozwój dziecka i mu nie szkodzić. Uważne i rozsądne podejście do pielęgnacji, odżywiania oraz ruchu i kontrolowania zdrowia w okresie ciąży to najważniejsze kwestie.

Sposób odżywiania

Najważniejsze jest przede wszystkim dbanie o zbilansowane odpowiednio posiłki, dzięki którym zarówno kobieta, jak i dziecko w brzuchu będą w dobrej kondycji. Przyjmowanie cennych składników odżywczych zapewnia doskonałe samopoczucie matce oraz prawidłowy i zdrowy rozwój jej dziecku. Warto kierować się w tym zakresie przede wszystkim poradami specjalistów posiadających dużą wiedzę oraz doświadczenie. Oprócz zdrowych posiłków każda kobieta w ciąży powinna zwracać również uwagę na odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego ciała, wszystkich narządów i układów wewnętrznych, a także procesów związanych z rozwojem dziecka. Należy jednocześnie dbać o niewielkie porcje przyjmowanej wody na raz, aby nie obciążać nadmiernie nerek, pęcherza i całego układu moczowego. Ciąża sama w sobie stanowi spore obciążenie dla całego organizmu kobiety, a nieprawidłowe nawyki i wypijanie na raz zbyt dużej ilości płynów z całą pewnością nie jest w tym pomocne.

Ruch

Dbanie o kondycję fizyczną w ciąży ma ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest codzienne poruszanie się, które pozwoli zachować kondycję, a także zapewni lepsze dotlenienie całego organizmu. Kobietom w ciąży przede wszystkim zaleca się regularne i spokojne spacery na świeżym powietrzu. Najkorzystniejsze jest spacerowanie wśród natury z dala od zgiełku i hałasu oraz zanieczyszczonego powietrza. W przypadku kobiet, które jeszcze przed ciążą uprawiały regularnie sport i wykonywały różnego rodzaju treningi wskazane jest kontynuowanie aktywności. Najważniejsze jest jednak konsultowanie wszystkiego z lekarzami i specjalistami, aby w razie jakichkolwiek trudności i przeciwwskazań można było szybko zareagować. Dobra kondycja fizyczna w trakcie trwania ciąży jest bardzo ważna przed nadchodzącym porodem. Czasem porody trwają nawet kilkanaście godzin i stanowią ogromne obciążenie dla ciała kobiety wymagając od niego wielkiego wysiłku.

Pielęgnacja skóry i ciała

Ciąża powoduje, że ciało kobiety wyraźnie się zmienia. Przede wszystkim zmiany są dostrzegalne na brzuch-u, gdzie skóra się rozciąga oraz na biuście. W tych miejscach u wielu kobiet pojawiają się rozstępy. Warto dbać o balsamowanie całego ciała odpowiednimi produktami, które pozwolą poprawić wygląd i stan skóry jednocześnie nie szkodząc dziecku. Problemy z cerą w ciąży również są częstym zjawiskiem i spowodowane są zmianami hormonalnymi. Warto jednak patrzeć na ciało z akceptacją oraz podziwem, gdyż to właśnie ono stanowi tymczasowy dom dla rozwijającego się dziecka. Wszystkie kosmetyki i produkty pielęgnacyjne stosowane w czasie trwania ciąży powinny być bezpieczne i dedykowane na ten czas. Pozwoli to zadbać o ciało w sposób kompleksowy i jednocześnie nie zaszkodzić w żaden sposób maluszkowi w brzuchu.

Kontrole u lekarza

Regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia u lekarza jest bardzo ważne. To właśnie lekarz prowadzący jest specjalistą, do którego warto kierować wszystkie swoje pytania oraz wątpliwości związane z ciążą, rozwijającym się dzieckiem i dbaniem o siebie oraz całe ciało. Regularne badania w ciąży pozwalają zachować spokój i w pełni przygotować się na przyjście nowego członka rodziny na świat. Każda wizyta lekarska to również moment na poznanie rozmiarów i etapu rozwoju na jakim obecnie znajduje się maluszek, który do porodu znajduje się w brzuchu swojej zniecierpliwionej i stęsknionej mamy.