Metody likwidacji zmarszczek

Zmarszczki nieubłaganie pojawiają się na twarzy każdego z nas w wyniku naturalnych procesów starzenia się skóry. Dla wielu osób ich powstawanie jest problemem, z którym chcą się skutecznie uporać, by odzyskać młody, promienny wygląd. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje sprawdzone sposoby na wygładzenie skóry twarzy – przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Terapia botulinowa, czyli botoksem w zmarszczki mimiczne 

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany potocznie zwany też botoksem, to neurotoksyna wytwarzana przez pałeczki jadu kiełbasianego. W medycynie estetycznej jest używana do usuwania zmarszczek mimicznych twarzy od lat 90. XX wieku, a oficjalnie zaaprobowana przez FDA w 2002 roku. Zabiegi likwidacji zmarszczek polegają na wstrzyknięciu niewielkiej ilości botoksu bezpośrednio do wybranych mięśni, które zostają dzięki jej działaniu czasowo zablokowane – impulsy nerwowe nie docierają do mięśnia, który przestaje się kurczyć. W rezultacie skóra w danym obszarze przestaje się marszczyć i ulega wyraźnemu wygładzeniu.

Terapia botulinowa daje doskonałe rezultaty w usuwaniu zmarszczek mimicznych, przede wszystkim lwiej bruzdy między brwiami, zmarszczek poprzecznych czoła, tak zwanych kurzych łapek powstających wokół oczu oraz opadających kącików ust. Warto wiedzieć, że czas działania botoksu jest ograniczony – zabieg trzeba zatem powtarzać co około 6 miesięcy.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym 

Drugim bardzo popularnym sposobem likwidacji zmarszczek jest ich wypełnienie z użyciem kwasu hialuronowego (HA). Ten polisacharyd występuje naturalnie w większości ludzkich tkanek i odpowiada m.in. za wiązanie i zatrzymywanie wody – to właśnie dzięki niemu skóra jest odpowiednio nawilżona, jędrna i sprężysta. HA wyizolowano po raz pierwszy w 1934 roku, a od lat 80. zaczęto stosować go w medycynie estetycznej.

Jednym z najskuteczniejszych preparatów na bazie kwasu hialuronowego o potwierdzonym działaniu, stosowanym z powodzeniem od ponad 20 lat, jest Esthelis, ceniony za naturalny skład i wysokie bezpieczeństwo stosowania. Za pomocą tego preparatu wykonujemy zabiegi wypełniania zmarszczek, podnoszenia opadających kącików ust, a także modelowania warg – wyjaśnia ekspert ze Studia Laser – sieci gabinetów w Warszawie, Poznaniu i Częstochowie.

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego pozwala zrewitalizować skórę i przywrócić pierwotną objętość tkanek, eliminując nawet głębokie bruzdy. Zabieg ten można stosować jako alternatywę dla botoksu lub uzupełnienie jego działania. Efekty utrzymują się do około roku – w tym czasie preparat zostaje stopniowo wchłonięty i rozłożony przez organizm.