Jak dobrze dbać o suche włosy?

Dla kobiet, ale również od dłuższego czasu również dla mężczyzn, dbanie o włosy jest ważnym etapem ich codziennej pielęgnacji. Niestety nie każdy jest obdarzony idealnymi włosami, które nawet bez czasochłonnej pielęgnacji wyglądają jak prosto od fryzjera. Często, aby włosy wyglądały na zadbane, były miękkie, błyszczące i elastyczne należy poświęcić im trochę cennego czasu. 

Dlaczego włosy nie wyglądają dobrze?

Zanim przejdziemy do rozwiązywania problemów niezdrowych włosów warto zatrzymać się na chwilę i przeanalizować ich powstawanie. Może wyeliminowanie pewnych niekorzystnych zachowań naszej codzienności pomoże już w jakimś stopniu poprawić jakość naszych włosów.

Od czego należy zacząć? Przede wszystkim od skóry głowy. Co z tego, że będziemy stosować masę kosmetyków na końce włosów, skoro one już na ich początku czyli przy samej skórze będą w złym stanie. Zdrowa skóra głowy, to zdrowe włosy. Przede wszystkim należy zadbać o jej  o czyszczenie. Jeśli zmagamy się z łupieżem warto wybrać się do apteki i zakupić odpowiedni szampon. W przypadku skóry suchej i podrażnionej dobrze jest kupić szampon nawilżający do włosów suchych. Postępujemy analogicznie do odnalezionego przez nas problemu. W przypadku skóry głowy warto jest zadbać również o pielęgnację w postaci peelingów czy też olejowanie.

Jak wybrać dobry szampon?

To pytanie wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Wybranie złego produktu już na tym etapie pielęgnacji skutkuje złymi, czy też nie widocznymi efektami dalszej pracy. Dobrze jest zastanowić się chwilę nad wyborem. Najciężej jest wybrać szampon nawilżający. W wielu przypadkach takie produkty nie nawilżają, a jedynie obciążają nasze włosy od samej nasady. Szampon nawilżający do włosów suchych musi być delikatny, najlepiej bez zbędnych silikonów, które tylko pogarszają stan naszych włosów. Dobrze jeśli taki szampon po prostu ma łatwy skład, bez niepotrzebnych dodatków. Warto zauważyć, że przy odpowiednio zrobionej pielęgnacji włosów, szampon ma służyć tylko do mycia. Ma dobrze oczyścić i nic więcej. Jednak jeśli potrzebujemy ekspresowego działania wykorzystanie szamponów nawilżających jest odpowiednim sposobem.

Co oprócz szamponu?

Dobrym sposobem na zadbanie o włosy jest olejowanie ich. W przypadku włosów suchych i zniszczonych jest to opcja niemal idealna. Dowolny olej jaki posiadamy i jaki chcemy wykorzystać nakładamy na nasze włosy oczywiście w niewielkich ilościach. Włosy najlepiej potem spiąć i pozostawić najlepiej na kilka godzin. Następnie włosy dobrze myjemy, koniecznie powtarzając mycie drugi raz i kontynuujemy pielęgnację następnymi krokami.

Maska czy odżywka?

To również trudne pytanie. W wielu przypadkach maski są znacznie bardziej uniwersalne od odżywek. Można je stosować na wiele sposobów i bardzo dobrze sprawdzają się w nawilżeniu i odbudowie włosów. Są sprzedawane w dużych opakowaniach i są naprawdę bardzo wydajnym produktem.

Woda ciepła czy zimna?

To brzmi ciężko, ale polecamy wykorzystywanie do mycia włosów zimną wodę. W końcu nie tylko na naszą skórę wpływa ona pozytywnie. Jednak należy pamiętać, że nie stosujemy jej podczas mycia włosów lecz tylko podczas spłukiwania maski czy też odżywki, w zależności od upodobań. Włosy myjemy dwa razy, nakładamy maskę, odczekujemy odpowiedni czas i spłukujemy produkt zimna bądź letnią wodą.

Natomiast w przypadku pozostałych etapów stosujemy wodę ciepłą, przy czym bardzo ważne jest by nie używać wody gorącej. Ciepła woda otwiera łuski włosowe, co jest korzystne podczas nakładania produktów regeneracyjnych, a zimna je zamyka. Co powoduje zamknięcie włosa przed zetknięciem z niekorzystnymi warunkami.

Zimna woda również doskonale wpływa na włosy z tendencją do puszenia się. Sprawia, że włosy stają się miękkie, gładkie i zdrowsze.

Po umyciu włosów należy zawinąć je w delikatny ręcznik czy też bawełnianą koszulkę, odsączyć z nadmiaru wody i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Te czynności sprawią, że nawet najbardziej zniszczone włosy odzyskają zdrowy wygląd.